Przejdź do treści
Szukaj

TOP 5 najlepszych odkurzaczy bezworkowych

Odkurzacz bezworkowy to rodzaj sprzętu, który nie używa jednorazowych worków do zbierania kurzu i brudu. Jednostki te wykorzystują jeden lub więcej filtrów do wychwytywania brudu, który należy okresowo czyścić lub wymieniać. W tym artykule przedstawimy ranking odkurzaczy bezworkowych, który pomoże Ci w wyborze odpowiedniego modelu. Odkurzacze bezworkowe są dostępne jako warianty stojące lub kanistrowe. Modele stojące są zazwyczaj słabsze niż modele z kanistrami i zazwyczaj kosztują mniej.

Odkurzacz workowy vs bezworkowy 

Odkurzacze workowe od dawna są preferowanym wyborem, ale zaczyna się to zmieniać, ponieważ coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z zalet odkurzacza bezworkowego. Największą zaletą jest to, że nie wymaga on żadnej konserwacji poza opróżnianiem go raz na jakiś czas. Nie musisz się martwić zakupem worków czy wymianą filtrów. Kolejną zaletą jest to, że odkurzacze bezworkowe są zwykle wydajniejsze niż modele workowe, ponieważ nie musisz się martwić, że przepływ powietrza będzie ograniczony przez worek pełen brudu i kurzu, który zatyka otwory wlotowe na zewnątrz urządzenia. 

Jedyną wadą korzystania z modelu bezworkowego jest to, że podczas opróżniania kanistra jesteś ponownie narażony na wszystkie alergeny, które właśnie usunięto z podłóg i dywanów. Jeśli cierpisz na alergie lub astmę, może to stanowić dla Ciebie zagrożenie dla zdrowia. Z tego powodu wielu alergików woli używać worków, aby nigdy nie mieć kontaktu z kurzem.

Jak działa odkurzacz bezworkowy? 

Odkurzacz bezworkowy wykorzystuje cyklon lub podobny system do oddzielania kurzu od przechodzącego przez niego powietrza. Pył następnie wpada do komory lub zbiornika wewnątrz odkurzacza. Niektóre modele bezworkowe mają silnik elektryczny, który obraca wirnik odśrodkowy, podczas gdy inne wykorzystują bęben obrotowy z obciążnikami przymocowanymi do jego zewnętrznej krawędzi. Jednostka bezworkowa ma zazwyczaj dwa filtry: jeden do zbierania drobnych cząstek brudu, a drugi do większych. Filtry można czyścić lub wymieniać w razie potrzeby, w zależności od modelu i częstotliwości używania odkurzacza. Jaki odkurzacz bezworkowy wybrać? 

5. Philips PowerPro Compact FC9333/09

Kompaktowy odkurzacz bezworkowy, doskonały dla właścicieli zwierząt domowych. Jest lekki, łatwy w użyciu i wyposażony w wiele akcesoriów do dokładniejszego sprzątania domu. Dzięki kompaktowej konstrukcji może dotrzeć do trudnych do wyczyszczenia miejsc, takich jak pod meblami, za szafkami i w narożnikach. Posiada nasadkę TriActive, która za jednym zamachem odsysa kurz. Dzięki temu idealnie nadaje się do czyszczenia dywanów, podłóg drewnianych lub płytek. Uchwyt tego odkurzacza można dostosować do wzrostu.

4. Roborock Vacuum Cleaner 2 S50

Odkurzacz Xiaomi Mijia Roborock 2 S50 to odkurzacz, którym można sterować za pomocą smartfona, dzięki czemu można go włączać i wyłączać oraz planować czas sprzątania. Jest wyposażony we własną aplikację. Posiada również tryb „follow me”, który będzie podążał za Tobą po domu i sprzątał. To świetny odkurzacz dla właścicieli zwierząt domowych, ponieważ może zbierać sierść zwierząt z każdego rodzaju powierzchni, w tym z dywanów, drewnianych podłóg, płytek i linoleum. Ponadto dzięki czujnikowi podczerwieni może omijać przeszkody, w rezultacie nie utknie nigdzie w domu.  Wbudowany czujnik LDS (Laser Distance Sensor), pozwala skanować otoczenie o 360º co sekundę, tworząc mapę Twojego domu w czasie rzeczywistym, dzięki czemu nie ominie żadnego zakątka. Baterię litowa 5200 mAh, daje mu wystarczającą ilość energii do czyszczenia do 250 metrów kwadratowych na jednym sprzątaniu, co zajmuje około dwóch godzin. Po zakończeniu lub gdy bateria osiągnie 20%, automatycznie wraca do bazy ładującej.

3. Electrolux UltraSilencer ZEN EUS8ALRGY

Ten odkurzacz zasłynął jako jeden z najmocniejszych i najwydajniejszych na rynku. Dzięki mocnemu silnikowi o mocy 750 W jest w stanie zebrać więcej brudu i zanieczyszczeń niż większość innych odkurzaczy w swojej klasie. Brud jest zasysany do kanistra bez worka, który w razie potrzeby można łatwo opróżnić. Jedną z najlepszych cech tego modelu jest to, że pracuje cicho. Przy zaledwie 60 decybelach nie zagłuszy rozmowy ani telewizji podczas jej używania. To sprawia, że jest idealny dla rodzin z dziećmi: prawie nie zauważą, że odkurzasz, gdy odrabiają lekcje lub bawią się zabawkami w salonie. Długi wąż ułatwia również dotarcie do sufitów i innych trudno dostępnych miejsc bez konieczności podnoszenia odkurzacza wysoko, co przydaje się, gdy jesteś zmęczony lub masz problemy z plecami.

2. Xiaomi Roidmi F8 Cleaner

Odkurzacz bezworkowy Xiaomi Roidmi F8 Cleaner to doskonały produkt z wieloma fantastycznymi funkcjami. Ten odkurzacz ma mocne ssanie, a także filtr przeciwkurzowy, który może skutecznie usunąć kurz z pokoju. Posiada bardzo długą rączkę, która idealnie nadaje się do sprzątania schodów i narożników domu. Wyposażony w mocną szczoteczkę, która z łatwością usunie sierść zwierząt, brud i inne uporczywe plamy z dywanu. Ten odkurzacz jest również wyposażony w filtr HEPA, który pomaga usuwać alergeny z Twojego domu, dzięki czemu możesz bezproblemowo oddychać. Żywotność baterii tego produktu jest również bardzo dobra, więc nie musisz się martwić o ładowanie za każdym razem, gdy używasz go do czyszczenia. Może zapewnić do 20 minut ciągłego odkurzania po pełnym naładowaniu. Ten model odkurzacza bezworkowego w naszym rankingu plasuje się na drugim miejscu. 

1. Electrolux PC91-ALRG

Electrolux PC91-ALRG to potężny odkurzacz bezworkowy ze zmywalnym filtrem HEPA, który sprawia, że jest to dobra opcja dla osób cierpiących na astmę lub alergie. Bezworkowy pojemnik na kurz można opróżnić bezpośrednio do kosza bez bałaganu worków, a system „Easy Clean” pozwala umyć filtr, jeśli stanie się zbyt brudny. Użytkownicy podatni na alergie przekonają się, że ta maszyna zmniejsza czynniki wyzwalające dzięki filtrowi HEPA, który wyłapuje cząsteczki o wielkości nawet 0,3 mikrona. Oprócz tego, że można go prać, filtr jest również wymienny, dzięki czemu zawsze możesz cieszyć się doskonałą filtracją podczas odkurzania wokół zwierząt domowych i dzieci. Dzięki dużej 12-calowej ścieżce czyszczącej ta maszyna może za jednym zamachem wyczyścić dużą powierzchnię.